Richelle Mead o "Zlaté lilii"upírech a alchymistech

15. července 2012 v 19:58 | saruska |  Others
Když Richelle Mead v roce 2010 dopsala svou nejlépe prodávanou sérii kinh Vampýrská akademie, většina fanoušků si přála, aby psala dál a nikdy neskončila.
Ale Richelle se rozhodla jinak: vzala jednu z ústředních hrdinek Poslední oběti a rozhodla se napsat spin-off sérii o alchymistce, která má za úkol chránit morojskou princeznu. Odchytili jsme 35ti letou autorku a novopečenou maminku, abychom si s ní popovídali o "zlaté lilii", druhé knize ze šestidílné ságy Pokrevní pouta.


JC: Bála jste se toho, že fanouškům VA bude připadat divné, že hlavní postava nové série není jedna z těch, co by sáli krev?
R.M.: Sydney je s upíry hodně zapletená a je těžké ji od nich oddělit. ale část této série ukazuje ten lidský aspekt v nadpřirozenu. sága VA měla za vypravěče polovičního člověka a polovičního upíra, který měl pohled na svět zevnitř ven. Sydney nám umořní naopak pohled z venku dovnitř. Pohled lidskýma očima nám umožní vidět upíří svět z jiné perspektivy. Věci, o kterých jste si v první sérii mysleli, že jsou normální, najednou nejsou.

JC: bylo zajímavé, že jste propojila dvě série. Vzala jste vedlejší postavy z VA: Sydney, Jill, Eddieho a Adriana a dala je dohromady. Co vás k tomu vedlo? a proč jste ve zkaté lilii ještě přidala stýkaní se angeliny a Dimitrije?
R.M.: Příběhy těchto čtyř postav zůstaly záměrně na konci první série neuzavřené. Všem se stane něco překvapujícího, něco co přímo nebo nepřímo zaviní Rose, vypravěčka VA. Všem se tedy stane něco šokujícího a všichni se s tím snaží jvyrovnat, to proto jsem je dala dohromady.
Co se týče Dimitrije a Angeliny, tak jsem věděla že jsou oblíbení. Když jsem psala tuto spinoff sérii tak sem řekla, že se nevzdám hlavních postav z VA, jenom je budeme pozorovat na pripetiích jako opak k hlavnímu zaměření

JC: žijete v jednou z nejdeštivějších měst v USA, je vtipné, že jste příběh zasadila do slunečné Palm Springs. Je pro to nějaký důvod?
R.M.: Je to záměrně, protože v knížce Bloodlines se snaží ukrýt upírskou princeznu a skrývají ji na místě, na kterém by ji nikdo nehledal, protože je příliš slunečné. Je to velmi lstivý plán, protože ani pro ni samotnou není toto místo příjemné. Je na střední škole a snaží sedělat normální světské věci, jako třeba tělocvik venku, což je pro ni velmi obtížné protože slunce jí dělá špatně.

JC: Palm Springs také dostává hrdiny pryč od hrdinů jiné upírské ságy "Stmívání", která se odehrává ve Forks, ve Washingtonu.
R.M.: To jsem také chtěla. Upírské knihy, které vyšly jsou tak rozdílné. Je to dobře, je třeba tam používat rozdílné věci.

JC: Jsem si jistá, že na tohle se vás ptají pořád, ale proč jsou upíři tak populární?
R.M.: Dostávám tuto otázku pořád a sama si ji kladu. Přesto nevím. Lidé vždy byli fascinováni nadpřirozenem, a zejména upíry. Tento jev není nic nového. Když jsem byla na střední, byla to Anne Rice, když se vrátím ještě dál byla to Bela Lugosi a Bram Stoker. Lidé mají rádi uoíry, protože jsou podobní lidem, ale také obsahují nějaké nebezpečí a nadpřirozeno, takže je to asi příhodný mix. Nejsem si jistá. Ale je to něco, na co bych chtěla znát odpověď.

JC: Začala jste psát VA ještě předtím, než se ze jméná Stephenie Meyer a Stmívání staly obecně známé pojmy. Myslíte, že úspěch této ságy byl pomocí nebo spíš překážkou?
R.M.: Určitě pomocí. Lidé chtějí porovnávat soupeřící, protože do světa už vyšlo tolik upírských knih. Lidé chtějí věřit tomu, že všichni spolu divoce soupeří, pravda je, že mezi spisovateli vládne sounáležitost .Každého povzbudí něco jiného.
Když se čtenářům líbí jedna upírská kniha, většinou chtejí dlaší. Twilight to určitě rozpoutal a pomohl i mým knihám, ale rádá si myslím, že je to snad něco víc, než to, že je to pouze upírská kniha. Doufám, že to jsou postavy a příběh co přilákalo čtenáře.

JC:Jak byste popsala jádro nového příběhu?
R.M: jr tu pár rozdílů. Jedna část je love story. Ten hoří pomalu, takže na nějaké pokroky musíme trochu čekat. Další část je o otázkách, které jste položila. Lidé, pro které Sydney pracuje se řídí spoustou pravidel. Je v tom sposta dogmatu; říkají jí: "Takový jsou upíři. Takoví jsou lidé"
Tady se objevuje myšlenka toho, že jí donutí udělat si předsudky. V průběhu knih se Sydney snaží utvořit ssvůj vlastní názor

JC: Jako kritika. Je skvělé, že se v beletrii pro mladé objevuje takto silná ženská osobnost.
R.M.: Máte naprosttou pravdu. Je skvělé vidět tento motiv v knihách. Je to něco, co pro mě vždy bylo důležité. Zábavné na Bloodlines je, že vidíme rozdíly mezi dvěma silnými ženami. Rose je silná po fyzické stránce a své nepřátele trestá pěstmi. Je to prostě silná, tvrdá žena. Sydney je klidnější. Její síla počívá v jejím intelektu. Myslím, že to je také důležité ukázat. Je zpostu spůsobu jak být silným člověkem.

JC: Jste novopečená maminka. Jaký to mělo vliv na vaši tvorbu a kreativitu?
R.M.: určitě to má vliv na můjrozvrh od 9 do 5. Musela jsem si lépe zařídit svůj časový plán. Co se týče stylu psaní, mám pocit, že je tam o něco méně temnoty. Ale stále je jí tam plno. Nechápejte mě špatně, nepřešlo to všechno v jednorožce a barevné duhy, ale děti vás donutí doufat, že jsou na světě lepší věci. Takže jsem teď větší optimista.

JC: Kdy se dočkáme filmu VA a Bloodlines?
R.M.: Okolo toho je spousta fámů. Bloodlines se zatím vůbec ani trochu nepřiblížil k tomu, aby byl zfilmován. Společnost zatím koupila pouze práva na VA. Bohužel všechno vypadá slibněji, než to doopravdy je. Stále se ještě ani nenašlo studio...

Zdroj:vampyrska-akademie.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama